Tricorder X ile sağlığınız avuçlarınızın içinde...


Tricorder X ile herkes kendi sağlık taramasını yapabilecek...

Akıllı telefonunuz çok yakın gelecekte size hasta olduğunuzu söyleyebilecek!
Ülkemizdeki sağlık yatırımları hızla devam ederken, dünya tıpta devrim kabul edilebilecek bir buluşu konuşuyor: “Tricoder X”.
Star Trek’ te medikal tarama yapan cihazı hepimiz hatırlarız. Teknolojideki ilerleme ve günümüz bilim dünyası, ancak filmlerde göreceğimizi düşündüğümüz birçok şeyi hayatlarımızda kullanıma sunmaya devam ediyor. Bunlardan belki de en önemlisi fiyatı bu yıl açıklanması beklenen “Tricorder X” olacak. 
Final Frontier Medikal Cihazlar ve Dinamik Biyolojik Belirteçler Grubu’ nun projesi Tricorder X, hassas teşhis teknolojilerinin inovasyonu ve entegrasyonunu teşvik eden 10 milyon dolarlık küresel yarışma Qualcomm Tricorder XPRIZE’ın da birincisi. 
Tricorder prototipi ile kazanan takım, kullanıcı deneyimine yönelik rekabet koşullarını aşarak ve neredeyse 13 hastalık durumunu teşhis etmenin zorlu kriterlerini sağlayarak, insanı, Gene Roddenberry’ nin 23. yy bilim kurgu vizyonunu gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaştırdı…
Elinizin avuç içinde, sağlık koşullarınızı izleyen ve tanıyan portatif, kablosuz bir cihaz düşünün. Akıllı telefonla çalışabilen bu cihaz, retina taraması yapıp, kan ve nefes örneklerini sisteme yükleyebilecek. Cihaz, 54 biyogöstergeyi analiz ederek neredeyse tüm hastalıkları tanımlayabilecek. Cihaz oldukça ucuz olacağından birkaç yıl içinde dünya üzerindeki herkesin, hemen hemen hiç harcama yapmadan en üst düzeyde sağlık hizmetine kavuşacağı öngörülüyor. Bu cihaz, kişisel sağlık ölçümlerine daha önce hiç görülmemiş erişim olanağı sağlayacak.