Li-Fi Nedir?

Wi-Fi’ den 100 kat daha hızlı kızılötesi- kablosuz internet teknolojisi…
İskoçya’daki Edinburg Üniversitesi’nde mobil iletişim profesörü Harald Haas tarafından icat edilen Li-Fi teknolojisi, birkaç yıl içinde interneti ampuller aracılığıyla elde etmemizi sağlayacak…
Dünyadaki internet kullanıcı sayısının hızla artması, kişilerin daha çok online olmaya başlaması, nesnelerin internetinin yaygınlaşması ile dünya internet ileticilerinin neredeyse yarısını taşıyan Wi-Fi şüphesiz yetersiz kalacak ya da yavaşlayacak. Prof. Haas dahil olmak üzere bazı uzmanlar bunun Wi-Fi ağlarının ağır talep altında yavaşlamasına sebep olacak olan spektrum çatlağına neden olacağından endişeleniyorlar. Wi-Fi’ ye önemli bir alternatif olacak olan Porf.Dr. Haas’ ın buluşu Li-Fi teknolojisi, henüz geliştirilme aşamasında olsa da veriyi kablosuz olarak transfer etmenin daha iyi yolu olarak önemli avantajlar sağlayacak.
Görünür ışık iletişimi kullanan Li-Fi teknolojisinin, Wi-Fi’ den yaklaşık 100 kat daha hızlı veri aktarımı sağladığı laboratuvar ortamında yapılan testlerle kanıtlandı. Yıllardır verinin LED ampuller aracılığıyla aktarılabileceği fikrini savunan Porf. Haas, Li-Fi sisteminin çalışan modelini de yarattı. Temelde aynı olan Li-Fi ve Wi-Fi teknolojileri arasındaki en önemli fark, Li-Fi’ de verinin Led ışıklar aracılığıyla aktarılması. Wi-Fi’ de kullanılan aktarım aracının Radyo sinyalleri olduğunu belirten Haas, radyo spektrumunun yeterli olmadığını, çok yoğun bir şekilde kullanıldığını, havaalanı, oteller ve insanların mobil internete erişmek istedikleri yerlerde bağlantının çok yavaş olduğunu ifade ediyor.
Böyle olacağını yaklaşık 15 yıl önce tahmin eden Haas, ilk defa alternatif kablosuz sistemler kullanmaya başladığında LED ampuller evlerde daha çok kullanılmaya başlanmıştı. LED ampuller ışığı hızlı bir şekilde loşlaştırabilen veya kapatıp açabilen bir sürücü tarafından kontrol edilebiliyordu.  Haas verinin, insan gözünün algılamadığı ışığın parlaklığında ve değişiminde ince aralıklarla şifrelenebileceğini keşfetti. LED ampulü akkor ampul ile değiştirerek deneylere başladı. Son olarak güneş paneli ve ampul ile çalışan bir iletici ve de alıcı sistemi elde etti. Araştırma İskoçya doğumlu olan Alexander Graham Bell’in anısına isim verilen Edinburg üniversitesinde tamamlandı.
 Li-Fi; Wi-Fi’dan çok daha hızlı
Son deneylerde araştırmacılar Li-Fi hızında saniyede 224 gigabayta kadar ulaştı. Bu hız en basit şekilde; bir saniyede 20 film uzunluğunda verinin indirilebilmesi anlamına geliyor. Haas’ın araştırmasına göre, Li-Fi, Wi-Fi’a oranla 1000 kat daha fazla veri yoğunluğuna ulaşabilir çünkü Li-Fi sinyalleri daha dağınık olan radyo sinyallerinin aksine küçük bir bölgede toplanmıştır.  
Wi-Fi’dan daha hızlı olmanın yanında, Li-Fi Haas’ın belirttiğine göre daha güvenli. Wi-Fi sinyalleri duvarlardan geçebilirken bir evde Li-Fi sinyalleri perdeler aracılığıyla ev içinde tutulabilir. Bu sistem ışıklarınızı devamlı açık tutacağınız anlamına da gelmiyor. Ampuller çok kısık ayarda bile veriyi aktarabiliyor.